Nejčtenější

DCUP12 - BOOST měnič napětí z 12V

Indukční ohřev

Měření impedance reproduktoru

uCNC - CNC laserová gravírka


Jelikož se mi vždy líbily CNC obráběcí stroje a doma se mi nahromadil nějaký ten počítačový šrot, rozhodl jsem se, udělat si takový malý studijní CNC projekt tříosé laserové gravírky. Projekt mi posloužil k tomu, abych tak nějak uceleně pochopil jak na to.

Popis

Jedná se o velmi jednoduchou záležitost. Osy X a Y jsou realizovány pojezdem z DVD mechaniky. Na osu Z posloužil pojezd z 3.5" FDD. Všechny 3 krokové motorky jsou bipolární, takže je třeba nějaký vhodný driver. Já jsem použil A4982 což jsou asi nejprodávanější drivery pro 3D tiskárny. Protože krokáče z DVD mechanik mají pouhých 20 kroků na otočku, použil jsem mikrostepping.

Laserová dioda je z DVD-RW mechaniky a je provozována konstantním proudem 200mA. Zkoušel jsem také diody z CD-RW mechanik, ale mají delší vlnovou délku, nejsou tak dobře vidět, jsou podstatně slabší a nevydrží moc dlouho. Montáž jsem použil z ebay robustní, aby se dioda dobře chladila. Montáž je připevněna na pojezdu osy Z, který je připevněn na pojezdu osy X.

Elektronika je osazena na jednostranné desce. Osazen je konektor centronix ze staré tiskárny proto, aby šlo použít starý tiskárnový kabel na LPT. Dále je na desce pulzní regulátor napětí 6V a za ním lineární zdroj proudu tvořený jedním tranzistorem. Pulzní regulátor je tam samozřejmě proto, aby na tranzistoru nebyla zbytečně velká ztráta. Zdroj proudu je spínán řídícím signálem z portu. Dále jsou na desce už jen 3 drivery pro krokové motory a to je vše.

Gravírka je ovládána programem MACH3. Protože se jedná o ne moc silný laser červené barvy, hodí se zejména pro gravírování do dřeva, folií, vypalování různých druhů polystyrenu (depronu) nebo mirelonu. Hodně záleží také na barvě materiálu. Nejlépe řeže černou, modrou a zelenou barvu, prakticky vůbec neřeže do bílé, červené, hnědé či žluté barvy a jiných barev, kde tvoří významnou složku červená.

Další provozní zkušeností je to, že laser by se neměl vypínat a zapínat, ale pouze měnit výkon na větší/menší a to proto, aby i v režimu standby byla vidět červená tečka na pracovní ploše. Hodně by to ulehčilo práci s pozicováním obrobku. Velmi se mi také osvědčil posun v ose Z, protože umožňuje přesné zaostření laseru v závislosti na tloušťce materiálu. Celkově se jedná o zajímavou hračičku, ovšem s malou obráběcí plochou.Video

Autor: Choze [2015-05-04]   Přečteno: 5809x

Novinky

ALCD - Proudový zdroj pro LD

VUtiny44 - AVR VU metr

HotWire - Řezačka polystyrenu

ASTRE85 - PWM antistres do akvária

Kontakt
370145