Nejčtenější

Indukční ohřev

Měření impedance reproduktoru

EZP - Elektronický Zářivkový Předřadník

Forma ze sanitárního silikonuVzhledem k tomu, že se zabývám minislévárenstvím a tvárností kovů v domácích podmínkách a jedna z metod lití kovů je "ztracený vosk", řešil jsem problém vhodné silikonové hmoty pro kopírování a výrobu voskových modelů. Samozřejmě, že nepotřebuji hned do boje nasazovat Lukopren. Někdy postačí skutečně jednoduché řešení. Sanitární silikon.

Popis

Strašně dlouho mi vrtalo hlavou jak využít levný sanitární silikon k výrobě forem na voskové modely. V podstatě existují dva zůsoby výroby forem ze sanitárního silikonu.

Prvním způsobem lze vyrobit velmi flexibilní formu vhodnou ke kopírování složitějších předmětů.
Druhým způsobem, který představím dnes, lze vyrobit formu tvrdou, vhodnou k výrobě otisků.

Hmotu na výrobu formy vyrábím ze sanitárního transparentního silikonu. Transparentní používám proto, protože neobsahuje žádné přidané látky (plniva a barviva). Z toho důvodu je řídký a dá se dobře doplňovat plnivem do různých stupňů elasticity. Pokusy, které jsem dělal s bílým silikonem, dopadly sice dobře, ale forma po několika měsících ztratí svou pružnost a praská. Pokud ale potřebujete nějakou součástku vyrobit za víkend, není problém a použít můžete i zbytek bílého silikonu, který se vám určitě válí nevyžitý doma od rekonstrukce koupelny.

Já jsem koupil ten nejlevnější transparentní silikon v Hornbachu za 60,-Kč. Do směsi na formu přimíchávám plnivo. Musí to být prach velmi jemné zrnitosti. Jako nejlevnější a nejdostupnější se mi osvědčil bramborový škrob. Je to látka velmi jemné zrnitosti, která je schopna s vodou vytvářet nenewtonovskou kapalinu. Aby hmota na formu nelepila a chovala se jako plastelína, musí se přidat pár kapek glycerinu. Používám glycerol p.a. který mám doma už přes 30 let vyrobený ještě v národním podniku Lachema Brno a vlastně už se k ničemu jinému nehodí. Pokud nemáte glycerin čistý, vyhoví dětský olejíček Johnson. Ten ho obsahuje dost.

Přesné poměry látek nemá smysl nějak sledovat. Hmotu jednoduše připravuji tak, aby byla podle mých potřeb. Jednou může být hustší, jindy řidší. Řidší vytváří formy flexibilnější a velmi dobře kopíruje detaily. Problémem mohou být ale bublinky ve formě. Hustější hmota tvoří formy pevnější a dá se používat ke kopírování vyšším tlakem.


Video


Autor: Choze [2015-12-22]   Přečteno: 5098x

Novinky

ALCD - Proudový zdroj pro LD

VUtiny44 - AVR VU metr

HotWire - Řezačka polystyrenu

ASTRE85 - PWM antistres do akvária

Kontakt
370173