Nejčtenější

EZP - Elektronický Zářivkový Předřadník

DCUP12 - BOOST měnič napětí z 12V

Napájení LED

Oprava variakuPři testech indukčního ohřevu mi odešel uhlík ve variaku. Je to variak do 2.96kW americké firmy Staco energy products co., který se mi podařilo sehnat za přijatelnou cenu na polském Aukru allegro.pl. Variak byl používaný a určitě už měl něco za sebou. Fungoval dobře, ale při vyšším výkonu najednou přestal regulovat a výkon klesl. Po rozebrání jsem zjistil příčinu - uhlík. Zkusil jsem uhlík najít na internetu a našel. V Singapuru za 72 USD. To je zhruba o 50% vyšší cena, než jsem dal za celý variak. Takže rohodnutí bylo jasné. Musím ho vyrobit sám.

Uhlík je celkem malý a je zapájen v mosazném držáku. Jelikož se na uhlík nedá pájet, je v celku jasné, že musí být pokoven mědí a pocínován. Prvním krokem bylo vyrobení potřebného tvaru z motorového uhlíku. Poté co smirkový papír odvedl svou práci přišlo na řadu pokovování. Zde se uplatnily znalosti ze základní školy, kdy jsme podobné pokusy dělali v chemii. Pomědění jsem prováděl ve vodném roztoku síranu měďnatého CuSO4. Při pokovování dochází k rozkladu síranu měďnatého a kladně nabité ionty mědi Cu+ se uloňují do roztoku a jsou přitahovány zápornou elektrodou - katodou - tvořenou pokovovaným uhlíkem. Takto se měď nalepí na uhlík. Jako anoda slouží měďěný drát. Proud jsem nijak neměřil. Když jsem použil napětí 12V, tak se na uhlíku redukovala měď ve formě krystalů a netvořila souvislý kovový povrch. Napětí jsem tedy snížil na 3V a vše začalo krásně fungovat. Na uhlíku se objevila krásná měděná vrstvička.
Poté jsem nanesl vrstvu cínu - drží opravdu dobře a pak už jen stačilo plynovou páječkou zahřát mosazný kvádr, vyjmout starý uhlík a vložit nový.Autor: Choze [2013-04-08]   Přečteno: 3391x

Novinky

ALCD - Proudový zdroj pro LD

VUtiny44 - AVR VU metr

HotWire - Řezačka polystyrenu

ASTRE85 - PWM antistres do akvária

Kontakt
370201