Nejčtenější

EZP - Elektronický Zářivkový Předřadník

Měření impedance reproduktoru

Indukční ohřev

Indukční ohřev - P.F.C.

Předmětem dnešního dílu je korekce učiníku. Už když jsem navrhoval zdroj a kreslil jsem tam ty dva kondenzátory, tušil jsem, že to nebude to pravé ořechové. A nemýlil jsem se. Účiník dosahuje pouhých 0.71 a to bratru není moc. Nuže jsem se rozhodl to pořešit samozřejmě co nejjednodušeji a nejlevněji. Pokud vynechám aktivní PFC - drahé a složité řešení, vynechám i obří tlumivku pro pasivní řešení, pak už mi zbývá jediné skutečně jednoduché řešení. Tím je prosté vynechání vyhlazovacích kapacit.

Popis

K čemu dojde, vynechám-li filtrační kondenzátory? Hlavní silové napájecí napětí pro polomost bude usměrněné diodovým můstkem a nevyhlazené, takže na polomostu bude zvlněné napětí s frekvencí 100Hz od 0V po max 320V. Efektivní hodnota napájecího napětí na polomostu tedy bude 230V.
Vadí něčemu, že je napětí zvlněné? Nevadí. Nevadí protože zvlnění má frekvenci 100Hz a indukční ohřev je laděný v rozsahu 40-100kHz. To znamená, že během jedné půlvlny (10ms) proběhne 400 až 1000 sepnutí proudu do zátěže. Střední hodnota tohoto spínaného proudu pak tvoří také půlvlnu, která je s napěťovou půlvnou ve fázi. Teoreticky tak lze dosáhnout velmi vysokého účiníku.Pro zvětšení klikněte na obrázek.Na obrázku je vidět střídavé napájecí napětí 230V (modře) a proud (červeně). Vlevo je zobrazen proud s použitím filtračních kondenzátorů. Toto je problém, protože proud předbíhá napětí a snižuje takto hodnotu účiníku. Vpravo je zobrazen stejný případ, ovšem bez filtračních kondenzátorů. Střední hodnota pulzního proudu je ve fázi s napětím. To je velmi dobrý účiník dosažitelný bez jakýchvoliv složitých obvodů. Pro případ indukčního ohřevu je toto řešení přímo ideální, protože nemusíme řešit žádné silové obvody ani velké tlumivky a snižovat si tak dosažitelný výkon dalšími ztrátami.

Autor: Choze [2016-01-25]   Přečteno: 3484x

Novinky

ALCD - Proudový zdroj pro LD

VUtiny44 - AVR VU metr

HotWire - Řezačka polystyrenu

ASTRE85 - PWM antistres do akvária

Kontakt
369193