Nejčtenější

Napájení LED

EZP - Elektronický Zářivkový Předřadník

Měření impedance reproduktoru

HotWire - Řezačka polystyrenu


Pozor! V tomto zapojení se používá životu nebezpečné napětí. Konstrukcí zařízení podle mého návodu souhlasíte s tím, že nenesu žádnou odpovědnost za škody na zdraví, majetku či jakékoliv jiné škody způsobené jeho stavbou nebo provozem.


Popis

Předmětem dnešního pojednání je tzv. hot wire řezačka polystyrenu. Tedy česky řezačka polystyrenu horkým drátem. Zařízení funguje na velmi jednoduchém principu, kdy se odporový drát zahřívá procházejícím proudem a v místě kontaktu polystyrenu s drátem se polystyren taví. K napájení drátu není třeba žádný zázračný zdroj. Používám nestabilizovaný zdroj zvlněného napětí, který bývá použitý jako HF transformátor pro halogenové žárovky. Konstrukci a popis zdoje najdete zde. Transformátor jsem navinul na jádro EE z hmoty 3C90 bez mezery pocházející z PC zdroje. Byla na něm navinuta tlumivka vstupního EMI filtru. Sekundární napětí jsem nastavil podle použitého odporového drátu. Díky absenci vyhlazovacích kondenzátorů dosahuje tento zdroj velmi dobrého účiníku.

Zdroj jsem narychlo spíchnul na DPS "povrchovou montáží" abych měl z druhé strany hladký povrch. Namontoval jsem ho ze spodu a z bezpečnostních důvodů překryl překližkou, kterou jsem přisponkoval k podstavě řezačky. Zbytek konstrukce je jasný z obrázků níže.

Pozornost je třeba věnovat také napínání drátu. Po zapnutí dojde k nahřátí drátu a vlivem teplotní roztažnosti také k jeho prodloužení, proto musí být drát napínán nějakou vhodnou konstrukcí napínáku. Z toho důvodu je třeba věnovat trochu více pozornosti pracovnímu ramenu. Mělo by být pevné a pružné. Použil jsem DT desku a roh šibenice jsem zpevnil hliníkovým L profilem.

Veškeré lepené spoje jsou provedené PU lepidlem soudal 66A, které mírně napěňuje a díky tomu pěkně vyplní póry v dřevotřísce.

FotografieAutor: Choze [2016-04-10]   Přečteno: 4828x

Novinky

ALCD - Proudový zdroj pro LD

VUtiny44 - AVR VU metr

HotWire - Řezačka polystyrenu

ASTRE85 - PWM antistres do akvária

Kontakt
370136