Nejčtenější

EZP - Elektronický Zářivkový Předřadník

UVL125W - UV Lampa

DCUP12 - BOOST měnič napětí z 12V

Fázový invertor

Jedná se o zařízení, kterým se převrací fáze vstupujícího signálu. K čemu je to dobré? Využití najde zejména při zapojování zesilovačů do můstku či při převodu nesymetrického výstupu signálu na symetrický. Zařízení má proto jeden vstup a dva výstupy z nichž na jednom je signál ve stejné fázi jako na vstupu a na druhém je signál fázově posunut o 180°.

Jak tedy zajistíme obrácení fáze? Jde to několika způsoby. Můžeme např. použít rychlý operační zesilovač v invertujícím zapojení, nebo použít dva operační zesilovače z nichž jeden je zapojen jako sledovač signálu (fázi neobrací) a druhý jako invertor.

Osobně nejsem moc nakloněn těmto řešením. Uvědomuji si, že moderní OZ jsou velmi rychlé s nízkým zkreslením, ale i tak používáme v každé větvi signálu součástku s jinými parametry. Nakolik se odlišnost parametrů projeví ve kvalitě signálu nehodlám soudit. Myslím, že ideálnější případ je použít jednu součástku s jedním vstupem a dvěma výstupy - tranzistor. Pro tento účel můžeme použít jak BJT tak FET tranzistory. Schéma zapojení je opravdu velmi jednoduché.

Operační zesilovače IO1 až IO3 jsou zapojeny jako sledovače signálu. Jedná se o impedanční přizpůsobení. Kondenzátory C1 až C3 oddělují stejnosměrnou složku. Tranzistor T je samotný fázový invertor. Největší pozornost musíme věnovat výběru rezistorů R2 a R3. Na jejich přesnosti závisí také přesnost fázového posunu. Musí mít stejnou hodnotu. Na velikosti ani tak nezáleží 1k - 10k dle napájecího napětí. Fázově posunutý signál je pak na výstupu IO2 a na výstupu IO3 je signál ve stejné fázi jako na vstupu.


Autor: Choze [2004-09-10]   Přečteno: 5850x

Novinky

ALCD - Proudový zdroj pro LD

VUtiny44 - AVR VU metr

HotWire - Řezačka polystyrenu

ASTRE85 - PWM antistres do akvária

Kontakt
369167