Nejčtenější

Měření impedance reproduktoru

UVL125W - UV Lampa

Indukční ohřev

WXC861 - Popis


Stručně

Vždy mě tak trochu zajímala radiotechnika, ale od koupě radiostanice mě stále odrazovaly jejich ceny. Se vstupem čínských výrobků na trh se rázem zpřístupnily kvalitně vybavené stanice za ceny kolem 100 dolarů. To je podstatný rozdíl proti cenám Kenwoodů a Motorol. No a protože jsem si chtěl defakto jen pohrát, rozhodl jsem se za tyto peníze koupit pokusně jednu čínskou radiostanici. Vybral jsem si tehdy asi nejlepší WOUXUN KG-689. No a jak to bývá, pohrál jsem si a většinu času bohužel stanice ležela ve skříňce, kde se po pár měsících baterie úplně vybila na 0V. Po pár nabitích (dodanou nabíječkou) se mi zdálo, že baterie nemá žádnou výdrž. Problém byl naštěstí v dodávané nabíječce a proto jsem se rozhodl pro vývoj vlastní nabíječky. WXC861 je inteligentní nabíječka Li-Ion akumulátorů 1A14KG2 pro radiostanice Wouxun.

Představa

Představa jak to udělat byla samozřejmě jasná. Krabičku mám a novou nabíječku navrhnu tak, abych ji do ní mohl umístit. K tomu stačilo dodržet správné rozmístění napájecího konektoru, terminálů pro baterii a signalizační LED diody. Dalším požadavkem bylo zachování původního napájecího adaptéru 15V. Z pohledu elektronického je jasné, že baterii určitě nesvědčí, když je vybitá na 0V a začne se nabíjet plným proudem. Nabíječka podle štítku nabíjí proudem 400mA. To je při plně vybité baterii trochu moc. To byl hlavní důvod, proč jsem se rozhodl pro vlastní konstrukci. Udělat nabíječku trochu inteligentní tak, aby se k baterii chovala trochu ohleduplně.

Funkčnost

Základní požadavek tedy vyplynul z dříve napsaného. Nabíječka musí detekovat úplně vybitou baterii a začít nabíjet nízkým proudem. Protože baterie 1A14KG2 je dvoučlánkový akumulátor, je minimální napětí na ní asi 7.2V. Pokud je tedy baterie vybitá pod tuto hranici, nabíječka nabíjí konstantním proudem 35mA. Po překročení hranice 7.2V se začne nabíjet konstantním proudem 400mA až dokud napětí na baterii nedosáhne 8.4V. Od této chvíle se nabíjí konstantním napětím 8.4V, dokud nabíjecí proud neklesne zpět k 35mA. Hranice proudu 35mA je povážána za konec nabíjení. Kromě toho nabíječka monitoruje teplotu akumulátoru a také teplotu uvnitř nabíječky a všechny stavy jsou uživateli signalizovány dvoubarevnou LED diodou.

Z uvedených faktů vyplynulo, že k řízení nabíječky musím použít nějaký MCU. Rozhodl jsem se pro ATtiny861 především proto, protože má PLL oscilátor až 64MHz a rychlý PWM výstup, který mi umožní použít ve step-down měniči PWM na frekvenci 128kHz s rozlišením 9bitů. Obvod k tomu ještě obsahuje i diferenciální AD vstupy, takže měření nabíjecího proudu nebude žádným velkým problémem.

Při návrhu mi velmi pomohl dokument AVR450 od Atmelu. Případným zájemcům o stavbu doporučuji ho prostudovat.

FotografieProtože některé součástky a také DPS jsem musel objednat ve větším množství, nabízím v sekci prodej přebytečné nové nepoužité součástky potřebné ke stavbě za zvýhodněné ceny proti běžnému prodeji.

Autor: Choze [2015-08-27]   Přečteno: 1576x

Novinky

ALCD - Proudový zdroj pro LD

VUtiny44 - AVR VU metr

HotWire - Řezačka polystyrenu

ASTRE85 - PWM antistres do akvária

Kontakt
369183