Nejčtenější

EZP - Elektronický Zářivkový Předřadník

Indukční ohřev

Měření impedance reproduktoru

UVL15W - UV Lampa

Lampa vyzařuje škodlivé UV záření. Při práci chraňte oči i tělo. Konstrukcí zařízení podle mého návodu souhlasíte s tím, že nenesu žádnou odpovědnost za škody na zdraví, majetku či jakékoliv jiné škody způsobené jeho stavbou nebo provozem.
UV lampa je velmi užitečná věc v mnoha oborech. V elektronice ji používáme jako osvitovou lampu pro výrobu DPS fotocestou, ale použití najde také v akvaristice k desifekci akvárií, na chalupě k desifekci vody a nebo jako tzv. horské sluníčko na opalování.

UV Lampa 125W Jako zdroj světla bohatého na UV složku se používají vysokotlaké rtuťové výbojky.

Např. v populárních horských sluníčkách se používala výbojka RVK 125W. Dnes se už prakticky nedá sehnat, proto se musí hledat zdroj UV záření jinde.

Nejčastějším a nejdostupnějším zdrojem UV je vysokotlaká rtuťová výbojka do pouličního osvětlení např. PHILIPS HPL-N 125W. Nutností pro každou rtuťovou výbojku je předřadná tlumivka (v tomto případě 125W). Poslední věcí kterou budeme potřebovat je venkovní halogenový reflektor. Všechny uvedené potřeby lze zakoupit např. zde.
UV Lampa 125WAbychom docílili světla bohatého na UV složku, bude vyžadovat naše výbojka "mírnou" úpravu.

Výbojka je složena ze dvou částí - vnější bílé baňky a malé vnitřní baňky.
Vnější baňka je zevnitř potažena bílým práškem - luminoforem, který má za úkol přeměnit UV záření na viditelné neškodné bílé světlo. Uvnitř této bílé baňky je umístěna malá podlouhlá baňka - hořák. Tento hořák je vlastní světelný zdroj. Vnější baňku musíme odstranit. Nejlépe je výbojku zabalit do silné vrstvy novin a opatrně ji zmáčknout ve svěráku. Vnější baňka je vakuovaná a proto je prasknutí doprovázeno implozí. Je třeba dbát velké opatrnosti.
Nyní máme přístupný hořák, který je třeba očistit od luminoforu - nejlépe čistým štětcem. Očištěný hořák odstříháme hořák a přiletujeme do patice reflektoru.

V žádném případě se hořáku nedotýkejte. Hořák při svícení hřeje a nečistoty mohou způsobit explozi. Schéma elektrického zapojení výbojky je na kažké tlumivce. Tlumivka je jednoduše zapojena v sérii s výbojkou. Velkou pozornost věnujte zemnění. Celý reflektor musí být uzemněný.
Autor: Choze [2007-09-05]   Přečteno: 11821x

Novinky

ALCD - Proudový zdroj pro LD

VUtiny44 - AVR VU metr

HotWire - Řezačka polystyrenu

ASTRE85 - PWM antistres do akvária

Kontakt
370197