Nejčtenější

Měření impedance reproduktoru

Indukční ohřev

Napájení LED

TERM2904 - termostat

TERM2904 je termostat s komparátorem. Toto zapojení vzniklo jako spínač chladících ventilátorů pro výkonové LED diody. Jde o klasické zapojení komparátoru s malou hysterezí, pouze snímání teploty je řešeno poněkud jinak. Vzhledem k tomu, že naprostá většina kutilů řeší velmi obtížně řešitelný problém uchycení snímacího čidla ke chladiči, rozhodl jsem se právě této části ve své konstrukci věnovat největší pozornost.

Schéma


Popis zapojení

Nejzajímavější částí zapojení je snímání teploty. Obvykle se používá termistor, ale protože termistor se dá jen obtížně přichytit ke chladiči, rozhodl jsem se použít jiný způsob. Rozhodl jsem se použít jako snímač tranzistor PNP BD140 v pouzdru TO-126. Díky tomuto pouzdru se dá přichytit ke chladiči velmi dobře a tepelný odpor přechodu mezi čidlem a chladičem se tak dá minimalizovat. Jako každý křemíkový polovodič i tento tranzistor se zahřátím přechodu PN propouští více proudu, takže spolu s rezistorem 10k tvoří dělič napětí. Za studena je na emitoru napětí Ube cca 800mV. Pokud se ale začne přechod EB zahřívat, začne tranzistorem téci větší proud a napětí Ube poklesne. Pokles je pak vyhodnocen komparátorem LM2904 a ten sepne spínací tranzistor T2. Jako T2 lze použít libovolný NPN nebo N-MOSFET dimenzovaný na spínání požadovaného výkonu. Komparátor porovnává napětí na emitoru T1 s referencí na neinvertujícím vstupu. Reference není tvořena jen odporovým děličem, ale zenerkou 2.7V. Takto je dosaženo nezávislosti referenčního napětí na napájení. P1 je víceotáčkový trimr, který slouží jako dělič referenčního napětí ze zenerky na menší napětí pro komparátor. Rezistor 3M3 zavádí malou hysterezi cca 10mV proto, aby sepnutí proběhlo při vyšší teplotě než vypnutí.

Oživení

Díky jednoduchosti zapojení, je oživení konstrukce velmi jednoduché. T1 přišroubujeme na studený chladič a zapneme napájení. Pokud je ventilátor sepnutý, otáčíme trimrem P1, dokud se nevypne. Necháme zahřát chladič na teplotu, kdy se má zapnout chlazení a opět otáčíme tak dlouho, dokud se ventilátor nezapne. To je vše.

Autor: Choze [2012-10-09]   Přečteno: 6918x

Novinky

ALCD - Proudový zdroj pro LD

VUtiny44 - AVR VU metr

HotWire - Řezačka polystyrenu

ASTRE85 - PWM antistres do akvária

Kontakt
369159