Nejčtenější

Indukční ohřev

Měření impedance reproduktoru

EZP - Elektronický Zářivkový Předřadník

DB-DP113 oprava

Před několika lety jsem na ebay koupil vývojový kit DB-DP113 osazený MCU ATmega16. V té době se jednalo o dobře vybavený kit. Je osazen MCU ATmega16 taktovanou na 12MHz. Má osazeny 4 sedmisegmentové zobrazovače, LCD display 2x24 znaků, piezo bzučák, eeprom paměť, teplotní čidlo LM75 a komunikační převodník USB-RS232 CP2102. Kit se prodával osazen také PICkou. Kompletní specifikaci včetně schématu zapojení najdete zde. V současné době se již neprodává, když jsem ho kupoval ještě neexistovalo Arduino a jednalo se tedy o jednu z nejlepších možností. Kromě Arduina lze dnes koupit jiné podobné kity.
Při jednom z dávných pokusů jsem tento kit zničil a tak zůstal ležet v šuplíku s jiným šrotem několik let, než na něj přišla řada. To se stalo dnes. Nejprve jsem diagnostikoval co vlastně nefunguje. Zničený byl MCU, přepálená SMD pojistka a zničený LCD (to jsem zjistil později). Jelikož jsem musel vyměnit MCU, rozhodl jsem se vyměnit ho za ATmega32. Pojistku jsem propájel a vše zkontroloval po elektrické stránce.

Pro zvětšení klikněte na obrázek.

I tak však MCU nekomunikoval s ISP programátorem. Zkoumal jsem zkoumal, až jsem zjistil, že je zničený LCD. Jeden z pinů zkratoval ISP programovací port. Po sundání LCD se nechal MCU identifikovat v AVR studiu. Jelikož byl původní LCD zničený, musel jsem jej nahradit jiným. Vyhrabal jsem ze šuplíku LCD 2x16 s modrým podsvícením. Původní LCD nebyl podsvícen a piny pro podsvětlovací LED v desce byly odpojené. Jeden pin jsem propájel se zemí a druhý jsem připojil k napájení vodičem z druhé strany desky.


Pro zvětšení klikněte na obrázek.

Menší problém bylo akorát to, že konektor LCD byl zapojen naopak a proto je nový LCD vlastně vzhůru nohama. Po provedení úprav je modul opět funkční. Určitě fugují sedmisegmentovky a LCD. To jsem otestoval zkušebníma aplikacema napsanýma v AVR-GCC. Aplikace zveřejním později. EEPROM a teplotní čidlo LM75 jsem netestoval. Komunikační USB driver CP2102 se ve windows hlásí normálně, tak snad bude průchozí. Vše otestuji později.
Autor: Choze [2013-03-31]   Přečteno: 2420x

Novinky

ALCD - Proudový zdroj pro LD

VUtiny44 - AVR VU metr

HotWire - Řezačka polystyrenu

ASTRE85 - PWM antistres do akvária

Kontakt
369215