Nejčtenější

UVL125W - UV Lampa

Indukční ohřev

Měření impedance reproduktoru

BUGtiny24

BUGtiny24 BUGtiny24 je obyčejná blbůstka bez nějaké funkce. Je to LED bleška řízená ATtiny24 bez krystalu.
MCU je přilepen na držáku baterie z PC základní desky. Do tohoto držáku se vejde lithiová baterie CR2032, která má napětí 3V. To indikuje, že bychom mohli použít LEDky s vyšším propustným napětím a tím pádem nemusíme používat rezistory. Je tedy jasné, že vyhoví diody modré, zelené, bílé a UV. Tyto diody mají Vf 3-3.4V při 20mA. Použití žlutých a červených je problematické, protože mají Vf pod 3V a při přímém zapojení by byly přetíženy velkým proudem. Pravděpodobně by neodešly diody, ale piny MCU.
Zvolil jsem modré diody. LEDky jsou přiletovány rovnou na nožičky MCU. Schéma zapojení je ve videu dole. Protože nová baterie má zpočátku vyšší napětí, jsou diody rozsvěceny pulzně. Používám pulzy 30ms se střídou 30% (10ms on 20ms off). Pro jasnější záblesky, používám více pulzů za sebou. Je sice vidět blikání, ale oko to vnímá jako jasnější pulz a blikání vypadá efektně. Software pro něco takového snad ani nebudu komentovat...

Na závěr snad uvedu ještě vysvětlení, proč je použit ATtiny24. Proto, protože se vejde pod držák baterie a má dost vývodů. Mohl jsem použít 8 LED (6 nožiček a 2 tykadla) a přitom všem mi zůstaly volné programovací piny MCU. Protože jsou LEDky připájeny přímo na piny, nebylo by možné programovat, kdyby programovací piny byly obsazeny diodama.


Autor: Choze [2014-04-21]   Přečteno: 2373x

Novinky

ALCD - Proudový zdroj pro LD

VUtiny44 - AVR VU metr

HotWire - Řezačka polystyrenu

ASTRE85 - PWM antistres do akvária

Kontakt
370164